Filmovi
1
Niska trava
Rano ljetno poslijepodne započinje dječjom igrom – dok jedno dijete broji do tri tisuće, ostali se skrivaju u nizu dvorišta mirnog predgrađa. Za to vrijeme mladi otac provodi ostatak dana s tuđim djetetom, jedan starac isčekuje poziv koji će mu promijeniti život, a nastavak jednog prijateljstva ostaje neizvjestan. Igra završava kad se komarci počnu dizati iz trave.
NAGRADE:
70. Pula film festival – nagrada “Vedran Šamanović” za najinovativniji film u 2022. godini
29. Sarajevo film festival / Student Competition – posebno priznanje žirija
15. FRKA – nagrada za najbolji igrani film, nagrada za najbolje snimanje, nagrada publike, nagrada za najbolju scenografiju, nagrada za najbolji dizajn zvuka, posebno priznanje za glazbu
Režija
David Gašo
kamera
Tin Ostrošić
Montaža
Marta Bregeš
OBLIKOVANJE ZVUKA
Dino Ljuban
Glazba
Borna Maksan
Uloge
Areta Ćurković, Živko Anočić, Vlasta Ramljak, Lovre Šokac, Igor Kovač, Sanja Milardović, Sandra Lončarić
Producentica
Marta Eva Mećava
Produkcija
Akademija dramske umjetnosti (ADU)
Koprodukcija
Antitalent, Izvan fokusa, Drugi plan
Potpora
Hrvatski audiovizualni centar (HAVC)
2
Pina čokolada
Ljeto 2007. Bruna i Tia provode skupa. Bruninih roditelja nema, pa su same na vikendici. Izležavat će se na plaži, jesti smoki i piti mlijeko iz tetrapaka, slušat X-ov (loš) mix cd, upoznati dečke koje će zaboraviti, upitno se oblačiti, barem jednom se neugodno napiti i cijelo vrijeme valjat fore…Bit će im super! Produkcija filma sufinancirana je od strane Hrvatskog audiovizualnog centra.
SCENARISTICA I REDATELJICA
PRODUCENTICA
DIREKTOR FOTOGRAFIJE
MONTAŽER SLIKE
OBLIKOVATELJ ZVUKA
SCENOGRAFKINJE
Iva Maria Jurić i Hana Grebenar
KOSTIMOGRAFKINJA
Ozana Gabriel
SKRIPT SUPERVIZORICA
Lea Mileta
SNIMATELJ TONA
Dino Ljuban
OBLIKOVATELJ SVJETLA
Marko Milohnić
1. ASISTENT KAMERE
Denis Komeljenović
2. ASISTENT KAMERE
Urh Pirc
DIT/FOTOGRAF NA SETU
Marko Kekić
2. ASISTENTICA REŽIJE
Maruška Aras
DIZAJNER ŠPICE
Dario Dević
IZVRŠNI PRODUCENTI
Toni Motušić i Neda Krkeljić
TAJNIK FILMA
Ana Roso
CASTING ZA STATISTE
Casting koke
PREVODITELJI
Iva Jurišić i Matija Piralić
VOZAČ
Damir Juroš
glumci
Hana Grđan
Lara Petrović “Sprema”
Mark Fejer
Mikula Aras
Klara Kovačić
Lara Smrekar
3
xYUGOx
xYUGOx je glazbeno povijesno biografski dokumentarni film koji govori o pokretu nastalom kao reakcija na nihilistički pogled punk scene u Americi kasnih 70-ih u kojem sljedbenici ne konzumiraju alkohol, cigarete, droge niti seks radi tjelesnog užitka. Ovo je film koji pruža drugačiji pogled na punk, pogled dionika koji su u potpunosti straight edge ili su dio života živjeli na taj način. Film koji će potaknuti na razmišljanje o različitostima, zdravom načinu života i promicanju drugačijih vrijednosti od današnjih konzumerističkih i ekspolatacijskih. Kroz film pratimo trenutno jedini straight edge bend na Balkanu, The Truth, čija su tri člana iz Srbije, a dva iz Hrvatske. Osim o turnejama, film govori o veganstvu, odlukama, stavu, drogama i koncertima. Razvoj scenarija financiran je od strane Društva redatelja i Hrvatskog audiovizualnog centra.
SCENARIST, REDATELJ, DIREKTOR FOTOGRAFIJE I MONTAŽER
Pavle Kocanjer
PRODUCENTICA
Adrijana Prugovečki
SNIMATELJ 2. KAMERE
Marko Kekić
DIZAJNERI ŠPICE
Lovro Kranjčević, Karlo Bonetić
4
Glave u vrećama
Jednu od najtajanstvenijih i najznačajnijih pojava umjetnosti u Hrvatskoj, avangardnu skupinu zvanu Traveleri (izvedeno od engleske riječi „travellers“, putnici) 1922. godine u Zagrebu su osnovali Josip Seissel, Dragutin Herjanić, Vlado Pilar, Zvonimir Megler, Miha Schön, Dušan Plavšić ml., Miloš Somborski, Višnja Kranjčević i Čedomil Plavšić. Članovi grupe bili su obrazovani mladi ljudi podrijetlom iz imućnijih zagrebačkih obitelji svjesni promjena koje su se događale u razdoblju nakon 1. svjetskog rata i kritički nastrojeni prema građanskim vrijednostima. Svakodnevno su izvodili umjetničke akcije i poistovjećivali svoje živote s umjetnošću, anticipirajući time suštinsku odrednicu avangardnih umjetničkih praksi. Grupa je djelovala desetak godina, a iako su ostali u kontaktu i često se družili do kraja života, njeni su članovi nastavili svako svojim putem postižući zavidne rezultate u različitim profesijama, od medicine i arhitekture pa sve do prava.
Scenarij koji je slučajno otkriven 2007. godine te pohranjen u privatnoj kolekciji Marinko Sudac, napisao je Josip Seissel (pod pseudonimom Jo Klek) 1922. smatra se najstarijim sačuvanim sinopisom/scenarijem na ovom području. Naslov originalnog scenarija je “Glave u vrećama” što je redatelj odlučio zadržati i na taj način konceptualno povezati 100 godina zagrebačke avangarde. Film je trenutno u fazi razvoja scenarija, sufinanciran sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra.
SCENARIST I REDATELJ
Mario Kovač
PRODUCENTICA
Adrijana Prugovečki